Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Bez wątpienia akumulator stanowi bardzo ważny element każdego pojazdu. Jego rozładowanie w zdecydowanej większości przypadków skutkuje tym, że dalsza podróż jest niemożliwa. Warto zatem zadbać o baterię jak najwyższej jakości. 

Akumulator — na co zwracać uwagę podczas zakupu?

 Do najważniejszych parametrów, decydujących o jakości akumulator należą: pojemność, prąd rozruchowy. Pojemność akumulatora nie może być zbyt duża - to mogłoby stwarzać problemy z jego pełnym ładowaniem. Z kolei akumulator o pojemności zbyt małej stwarza ryzyko problemów z zapaleniem silnika. Bardzo ważny jest również prąd rozruchowy: im większy, tym sprawniej działa akumulator. Nie zapominajmy również o wymiarach baterii. Decydując się na zakup nowej, koniecznie sprawdźmy wymiary poprzedniej.

Akumulator — żelowy, kwasowo-ołowiowy, AGM

 Nowy akumulator warto wybierać roztropnie, co pozwoli uniknąć konieczności wymiany baterii co kilka lat. Z tego właśnie względu tak istotna jest żywotność baterii. Parametr ten ściśle wiąże się z konstrukcją urządzenia i jego rodzajem. Do wyboru mamy akumulator żelowy, kwasowo-ołowiowy i AGM.

Akumulator żelowy charakteryzuje się tym, że nie występuje w nim płynny elektrolit. W konstrukcji baterii został on zastąpiony żelem na bazie kwasu siarkowego i krzemionki. Jego zdecydowaną zaletą jest to, że nie ma konieczności wymienia w nim płynu. Z kolei akumulator AGM, czyli Absorbed Glass Matt, wykorzystuje elektrolit umieszczony w szklanych matach, w pełni go absorbujących. Ma to przełożenie na wyższe napięcie na zaciskach, które skutkuje dłuższym czasem pracy. Choć jest to częsty błąd, nie należy mylić akumulatora AGM z akumulatorem żelowym.

Natomiast akumulator kwasowo-ołowiowy to model najdłużej obecny na rynku. Działa dzięki wykorzystaniu dwóch ołowiowych elektrod, które zanurza się w elektrolicie. Konstrukcja tego typu baterii jest prosta, ale ma swoje minusy. Należy do nich między innymi konieczność wymiany płynu, który w trakcie pracy paruje, wytwarzając wyziewy i opary o szkodliwym wpływie na zdrowie. Jego zaletą jest natomiast możliwość pełnego naładowania tak zwanego pustego akumulatora.

 Akumulator — ładowanie

 Zarówno akumulator AGM, jak i żelowy wymagają specjalnie dobranych warunków ładowania. Zaleca się stosowanie w tym celu stabilizatorów napięcia, czyli tak zwanych kontrolerów ładowania, które zapewniają prawidłowy prąd ładowania. Warto kierować się w tym zakresie wymaganiami podanymi przez producenta. Akumulator żelowy wymaga bowiem innego prądu ładowania niż akumulator ołowiowy, dlatego należy je ładować metodą stałonapięciową. Pamiętajmy przy tym, że przeładowanie akumulatora jest bardzo szkodliwe i może powodować zmniejszenie jego pojemności.

AKUMULATOR AGM 12V/12Ah ALARMTEC AKUMULATOR AGM 12V/12Ah ALARMTEC
Producent: ALARMTEC
Cena: 132,04 zł
szt.
zobacz więcej
AKUMULATOR AGM 12V/18Ah ALARMTEC AKUMULATOR AGM 12V/18Ah ALARMTEC
Producent: ALARMTEC
Cena: 130,01 zł
szt.
zobacz więcej
AKUMULATOR AGM 12V/26 Ah ALARMTEC AKUMULATOR AGM 12V/26 Ah ALARMTEC
Producent: ALARMTEC
Cena: 280,00 zł
zobacz więcej
AKUMULATOR AGM 12V/3,6Ah ALARMTEC AKUMULATOR AGM 12V/3,6Ah ALARMTEC
Producent: ALARMTEC
Cena: 62,00 zł
zobacz więcej
AKUMULATOR AGM 12V/7Ah ALARMTEC AKUMULATOR AGM 12V/7Ah ALARMTEC
Producent: ALARMTEC
Cena: 49,00 zł
szt.
zobacz więcej
AKUMULATOR AGM 6V/1,3Ah ACUMAX AKUMULATOR AGM 6V/1,3Ah ACUMAX
Producent: ACUMAX
Cena: 36,90 zł
szt.
zobacz więcej
AKUMULATOR AGM 6V/12Ah ACUMAX AKUMULATOR AGM 6V/12Ah ACUMAX
Producent: ACUMAX
Cena: 65,01 zł
szt.
zobacz więcej
AKUMULATOR AGM 6V/4,5Ah ACUMAX AKUMULATOR AGM 6V/4,5Ah ACUMAX
Producent: ACUMAX
Cena: 41,99 zł
zobacz więcej
AKUMULATOR AGM 6V/4,5Ah EUROPOWER AKUMULATOR AGM 6V/4,5Ah EUROPOWER
Producent: EUROPOWER
Cena: 46,99 zł
zobacz więcej
AKUMULATOR AGM 6V/7Ah ACUMAX AKUMULATOR AGM 6V/7Ah ACUMAX
Producent: ACUMAX
Cena: 49,00 zł
szt.
zobacz więcej
AKUMULATOR AGM ACUMAX AM 12V/5Ah AKUMULATOR AGM ACUMAX AM 12V/5Ah
Producent: ACUMAX
Cena: 71,25 zł
szt.
zobacz więcej
AKUMULATOR AGM 12V/7Ah TECHNOCELL AKUMULATOR AGM 12V/7Ah TECHNOCELL
Producent: TECHNOCELL
Cena: 60,00 zł
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl